We offer for sale a high-storage warehouse in need of a major overhaul, located on a plot of approximately 4.5 hectares, at 11A Powstańców Styczniowych Street in Chrzanów.
The facility is equipped with a freezer of about 2.500 sq.m., boiler room and specialized ammonia rooms for refrigeration, making it ideal for operations requiring refrigeration and temperature-controlled storage of products.
The property is located in a very attractive and strategic point in the city of Chrzanów, between Kraków and Katowice, with quick access to major transportation routes:
A modern investment zone of about 280 hectares is being developed in the immediate vicinity, dedicated to industry, logistics and services, with ready road infrastructure and the possibility of tax benefits.
The property offers a wide range of development and adaptation possibilities for a future investor, including:
This is an ideal proposal for investors looking for a strategic location with extensive adaptation possibilities.
| STANDARD | |
|---|---|
| Stacking height | 12.00 m |
| Column grid | 18x18 |
| Flooring | Pyląca |
| Floor load capacity | 3 000 kg/m2 |
| Docks | 4 |
| Unloading ramps | Tak |
| Gate level "0" | Tak |
| Ventilation | Tak |
| Skylights | Nie |
| Lighting | Tak |
| Utilities | |
|---|---|
| Electricity | Tak |
| Three-phase power | Tak |
| Power allocation | 800 kW |
| Gas | Nie |
| Heating | Gazowe |
| Water | Studnia |
| Sewerage | Przydomowa oczyszczalnia ścieków |
| Security | |
|---|---|
| Access control | Nie |
| Monitoring | Nie |
| Smoke vents | Nie |
| Smoke detectors | Nie |
| Sprinklers | Nie |
| Alarm | Nie |
| Fenced area | Tak |